APIE

OFICIALIAI IR TRUMPAI:

Esu European Society for Sexual Medicine ir European Federation of Sexology sertifikuota psichologė-seksologė, kasmet lankausi pagrindiniuose Europos seksologų kongresuose. Šiuo metu baiginėju kognityvinės elgesio psichoterapijos studijas, po kurių įgysiu psichologės-psichoterapeutės kvalifikaciją. Nuo 2018 metų rugsėjo pradėjau žmogaus seksualumo doktorantūros studijas Porto universitete, Portugalijoje. Šiuo metu dar negaliu pasigirti ilgamete darbo patirtimi, tačiau dirbu labai atsakingai, nuolat konsultuojuosi su labiau patyrusiais kolegomis seksologais iš užsienio. Man seksologija yra mano pašaukimas.

MĖGSTANTIEMS SKAITYTI ILGAI:

Tiek moterys, tiek vyrai ateina labai atviri ir pažeidžiami į mano konsultacijas. Seksualumas gali ir įgalinti žmogų, ir jį gniuždyti. Žiauriai nefaina, kad gyvename tokioje uždaroje visuomenėje ir kad dažniausiai liekame vieni su savo problemomis – su gėda, nepasitikėjimu savimi, jausmu, kad esame kažkokie netokie, galiausiai nerimu ir artumo vengimu. Žiniasklaidoje tarsi sklando žinutė, kad su tokiu natūraliu poreikiu kaip seksas turi viskas natūraliai ir paprastai gautis. Tačiau nebūtinai taip yra. Ir net nefaina ieškoti pagalbos – atrodo, blemba, kiti žmonės turi rimtų problemų, o man viso labo nepavyksta pasiekti orgazmo/baigiu per greitai/nesinori sekso/nepatinka seksas/skauda sekso metu/nestovi/nedrįstu pasakyti partneriui(-ei), ko noriu/sunku priimti savo orientaciją, fantazijas/iš viso, normalu čia taip ar ne? ir t.t.

Šiuolaikinėje seksologijoje nėra konkrečios “normos“ – “normalu“ yra tai, kas priimtina ir nekelia distreso konkrečiam žmogui ir tiems, su kuo jis/ji tai praktikuoja, jeigu visi gali ir duoda sutikimą konkretiems veiksmams ir niekam nedaroma žala. Gali skambėti pernelyg sudėtinga, bet išverčiu paprastai – vienam normalu mylėtis kartą metuose ir daugiau net nereikia, kitam triskart dienoje ir abu variantai yra normalūs, jeigu tai nekelia asmeninio distreso.

Kiek teigiamas santykis su savo seksualumu gali žmogų išlaisvinti ir įgalinti, tiek neigiamas santykis su savo seksualumu gali žmogų įkalinti ir gniuždyti. Savęs pažinimas ir priėmimas, gebėjimas iškomunikuoti savo poreikius partneriui(-ei) bei suderinti tarpusavio  poreikius ir rasti būdus, kaip juos patenkinti – šiose srityse žmonės dažnai labai stringa, nes atviras bendravimas apie realų seksą yra tabu. Paradoksalu, nes šiuolaikiniame pasaulyje paviršutiniško ir neįpareigojančio sekso galima susiorganizuoti net sėdint ant tuliko – swipe‘inant Tinder‘yje arba kitoje pažinčių programėlėje. Bet būti artimame ir pažeidžiamame seksualiniame ryšyje – tai jau kitas klausimas.

KAIP ATRODO KONSULTACIJOS PAS MANE?

Su kliente(-u) aptariame jos ar jo dabartinę situaciją, kylančius sunkumus ir kartu nusistatome terapijos tikslus. Nėra vieno modelio, kaip turi atrodyti konkretaus žmogaus lytinis gyvenimas. Normalu yra tai, kas teikia pasitenkinimą savo lytiniu gyvenimu tam konkrečiam individui ir nepažeidžia kitų žmonių teisių. Todėl su kiekvienu asmeniu išsiaiškiname, koks yra jos ar jo tikslas – pradėti mėgautis lytiniu gyvenimu be skausmo ar su ženkliai mažesniu skausmu, gebėti atlikti lytinį aktą, prailginti lytinio akto trukmę, jausti didesnį potraukį, išdrįsti atvirai komunikuoti su savo partneriu(-e) apie savo poreikius, pasiekti orgazmą, sumažinti nerimą, susijusį su seksu ir t.t.

Vadovaujuosi bio-psicho-socialiniu požiūriu į seksualumą, kas reiškia, jog stengiuosi tiek pati suprasti, kaip psichologiniai, socialiniai ir biologiniai aspektai sąveikauja konkretaus žmogaus lytiniame gyvenime, tiek padėti tai suprasti tam individui, kad būtų aišku, kurioje srityje reikia kažką nauja išmokti ar keisti, siekiant pageidaujamų tikslų.

Daugumai seksualinių problemų yra bent vienas sprendimas. Ir paprastai tai reikalauja aktyvių kliento(-ės) (ir kartais jo(-os) partnerio(-ės)) pastangų. Nesu Freud‘as (nors labai jį mėgstu), kuris keletą metų ar net dešimtmetį kalbėdavo su savo klientais ir galiausiai pokyčiai įvykdavo. Jei norite pokyčių, tai reiškia, kad Jums patiems teks kažką keisti, atlikti namų darbus – užduotus pratimus ir pan. Aš už Jus to atlikti negaliu.